وبلاگ اختصاصی الکترونیک و برنامه نویسی
 
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه ۳۰ تیر۱۳۸۹ توسط Adelavr

حتما تا حالا برروي مغازه ها تابلوهايي با LEDهاي زياد ديده ايد که براي تبليغات به کار ميروند و به دليل ويژگيهاي خاصشان توجه افراد را جلب ميکنند!

سفارش تابلوروان هزينه زيادي دارد حتما شما دوست داريد که خودتان تابلورواني براي خودتان بسازيد!
حتما تاحالا فکر کرده ايد که آيا ميتوانيد شما نيز يک تابلو نويسنده روان بسازيد يا نه؟
شما ميتوانيد براي خود يک تابلو روان بسازيد منتها تابلوهاي روان توسط ميکروکنترلر برنامه ريزي ميشوند شما بايد متني که در تابلو نمايش داده ميشود را به دلخواه خودتان تغيير دهيد و براي اينکار بايد اساس کار تابلوروان ونحوه برنامه ريزي آنرا بلد باشيد.
در اين وبلاگ من اطلاعات خودم را در اختيار شما قرار خواهم داد البته توجه کنيد که براي ساخت تابلوروان ابتدا بايد از ساده ترين مدارها شروع کرده وبه تدريج به ساخت تابلوهاي حرفه اي بپردازيد.
اگر مقاله هاي اين وبلاگ را تا انتها بخوانيد با سعي وتلاش خواهيد توانست انواع تابلوهاي حرفه اي را بسازيد. منتها فعلا آموزش تابلوروان کامل نيست وبه تدريج من مقاله هاي بيشتري در وبلاگم www.Adelavr.blogfa.com قرار خواهم داد. توجه کنيد که چون اين اطلاعات تجربي من است لذا اگر قصد داريد مطالب اين وبلاگ را در سايت يا وبلاگ خود قرار دهيد حتما منبع آن را نيز ذکر کنيد.


ابتدا اساس کار تابلوروان را خواهيم آموخت  سپس مدار ساده اي از تابلو براي نمايش يک کاراکتر را خواهيم ساخت در ادامه تابلوهاي رنگي با قابليت نمايش انيميشن و کنترل با کيبورد و... را باهم کار خواهيم کرد!

توجه مهم: در اينجا فرض ميکنيم که شما تا حدودي برنامه نويسي به زبان بيسيک براي ميکروهاي AVR آشنا هستید در صورتي که  هنوز در مورد برنامه نويسي مشکل داريد ابتدامقاله اي که بانام آموزش مقدماتي AVR نوشته ام را بخوانيدتا مشکلتان حل شود سپس ادامه ي اين آموزش را دنبال کنيد. ميتوانيد از مقاله ميکروکنترلر چيست؟  نيز استفاده کنيد.
براي راحتي کارو آموزش بهتر مدارات را توسط نرم افزار پروتيوز شبيه سازي خواهيم کرد. لينک زير در مورد نرم افزار پروتيوز براي شبيه سازي و بسکام براي برنامه نويسي است که ميتوانيد از آنها استفاده کنيد:


آموزش نصب واستفاده از نرم افزار پروتيوز وبسکام

فرض کنيد تابلويي داريم با 35 عدد LED که به صورت 5 در 7 است مانند شکل زير


برای بزرگتر ديدن عکس برروی آن کليک کنيد


براي اينکه يک کاراکتر را در آن نمايش دهيم بايد تعدادي LED روشن شده وبقيه خاموش شود مثلا براي نمايش کاراکتر A بايد LED هاي 3و7و9و11و15و16و17و18و19و20و21و25و26و30و31و35 روشن شده وبقيه LEDها خاموش شود.
در پروتيوز LEDها را به همان ار داده و آن LEDهايي که گفتم را تغذيه دهيد و روشن کنيد خواهيد ديد که کاراکتر A نمايش داده ميشود مانند شکل بالا.
همانطور که ميبينيد کاتد تمامي LEDها را به زمين وصل کرده و به LEDهاي مورد نياز ولتاژ مثبت ميدهيم.
 اما...
مشکلي که وجود دارد اين است که ما هر LEDرا به صورت مستقل کنترل ميکنيم در ادامه خواهيد ديد که LEDها را توسط ميکرو کنترل خواهيم کرد اما اگراز هيمن روش استفاده کنيم براي همين تابلو به 35 پايه از ميکرو نياز داريم تا آنها را کنترل کند و 35 سيم که از ميکرو به LEDها وصل شود اينکار باعث شلوغي بيش از حد مدار ميشود تازه اين تابلوي خيلي کوچکي است حالا تصور کنيد تابلوي بزرگتري داشته باشيم در اين صورت مونتاژ مدار غير ممکن بوده وهيچ ميکرويي هم پيدا نخواهيد کرد که آنهمه پايه داشته باشد!
البته اين روش مشکلات ديگري از جمله مصرف جريان زياد آن به دليل روشن بودن LEDهاي زياد دارد لذا انجام اين روش اصولي نيست!
براي رفع مشکلات فوق، از روش جاروب (اسکن) استفاده ميکنند. جاروب به صورت سطري يا ستوني مي باشد .


جاروب سطري: در اين جاروب، ميکرويي که بايد همه LED ها را کنترل کند در هر لحظه فقط يک سطر را تحت کنترل داردالبته همه سطرها را کنترل ميکند اما نميتواند باهم همه سطرها را کنترل کند.
جاروب ستوني: در اين جاروب، ميکرويي که بايد همه LED ها را کنترل کند در هر لحظه فقط يک ستون را تحت کنترل داردالبته همه ستونها را کنترل ميکند اما نميتواند باهم همه ستونها را کنترل کند.
با اين روش تعداد سيمهاي مورد استفاده براي ارتباط ميکرو با LED ها خيلي کم  ميشود جريان مصرفي کاهش مي يابدو... البته نگران نباشيد شما ميتوانيدهر کاراکتري را نمايش دهيد و هيچ محدوديتي نخواهيد داشت!
براي تفهيم کامل موضوع به انيميشن زير توجه کنيد :انيميشن فوق جهت ساخت تصوير زير است:


براي اين کار بايد LEDها را به صورت ماتريسي ببنديم به صورت شکل زير:


     برای بزرگتر ديدن عکس برروی آن کليک کنيد


در اين جا نيز تمامي LED ها را تحت کنترل داريم مثلا براي روشن کردن LED يازدهم کافيست R4 را مثبت دهيم و C2 را زمين کنيم به صورت زير:  برای بزرگتر ديدن عکس برروی آن کليک کنيد


در ادامه آموزش توسط ميکرو با جاروب سطرها و ستونها به نمايش همان کاراکتر A خواهيم پرداخت.


منبع : وبلاگ اختصاصی الکترونیک و برنامه نویسی


قسمت دوم آموزش تابلوروان                                                           آرشيو مطالب تابلوروان


استفاده از مطالب اين وبلاگ فقط با ذکر منبع Adelavr.blogfa.com بلامانع است
?